Mária Koliak – Ukraine

Mária Koliak – Ukraine

 
Volám sa Mária Koliak, pochádzam z Ukrajiny a tiež patrím k ľuďom, ktorí sa rozhodli pre dobrovoľnícku činnosť v Centre voľného času Stará Lubovňa.
 
Môj príbeh sa začal v marci 2022. V tom čase už bola v centre dobrovoľníčka Hanna – moja kamarátka a človek, ktorý mi o tejto príležitosti povedal. Po prečítaní informácií o centre ma to zaujalo a rozhodla som sa, že to vyskúšam.
 
Tento projekt ma zaujal, pretože je to centrum, ktoré robí aktivity pre rôzne kategórie ľudí: deti, mládež a seniorov. A práve som snívala o otvorení niečoho takého vo svojom meste, tak som chcela vidieť, ako to funguje v iných.
 
Počas dobrovoľníckej práce som pre seba objavila veľa vecí:
 
— Nikdy predtým som nepracovala s deťmi, ale len s mládežou. Milujem teplé detské úsmevy a objatia. Ráda sa pracujem s deťmi, pretože ony dodajú veľa energie. Pravda detské tábory to bolo trochu náročné, pretože sa musela prísť o 7:30, každe ráno. Na konci dňa sa cítite ako varená ryba.
 
— Získala skúsenosť života v malom meste. Vždy som rozmýšľala, ako sa dostať do práce za 10 minút. Pochádzam z Odesy, žije tu milión ľudí a ja som zvyknutý tráviť hodinu alebo dve svojho času len na cestách. Navyše, bývanie v Starej Ľubovňi znamená, že máte blízko k prírode a môžete chodiť do lesa, kedykoľvek chcete.
 
— Spoznala nových ľudí. Ako dobrovoľníci sme absolvovali 2 školenia: na začiatku a v strede projektu. Stretli sme sa so všetkými dobrovoľníkmi z European Zbor Solidarity a reflektovali naše skúsenosti. Celkovo nás bolo 8 dobrovoľníkov a boli to neformálne a atmosférické stretnutia.
 
— Poznala slovenskú kultúru. Vzhľadom na blízkosť krajín sa tieto momenty veľmi nelíšia. Ale prekvapilo ma, že na Veľkú noc chlapci sprchujú dievčat. Na Mikuláša si deti čistia čižmy, lebo tam dostanú sladkosti. A na Ukrajine deti dostávajú darčeky pod vankúš.
 
— Veľa cestovala. Niekedy bolo v centre veľa voľného času, a tak vám dáva možnosť spoznávať nové mestá a krajiny. Za čas dobrovoľníctva som navštívila 7 krajín. Slovensko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko a Francúzsko. Som si istá, že toto je len začiatok.
 
— Mala rada turistiku v horách. Bývame v oblasti Vysokých Tatier, čo znamená, že cez víkendy môžete ísť do hôr. Navštívila som Štrbské pleso, Zelené pleso, Hrebenok a vodopády Studeného potoka.
 
Dobrovoľníctvo v centre bolo pre mňa cenné, pretože je tu pre mňa veľa nových vecí. Na toto obdobie budem vždy spomínať s úsmevom a vrúcnou láskou.
 
Ďakujem tímu CVČ za tento strávený čas. Srdečná vďaka patrí Veronike a Milanovi, ktorí boli stále v kontakte. Bolo veľa momentov, keď nám pomahali.
 
Určite sa uvidíme aj v budúcnosti!
 
© 2024 | Centrum voľného času | SiteMap  |  RSS | Ochrana osobných údajov | Valid HTML 5! Valid CSS 3!
  • toplist