FRESH - Medzinárodná výmena ČR – SR na Slovensku júl 2021 Stará Ľubovňa

Cieľ výmeny:

Naučiť účastníkov pochopiť význam mediálnej gramotnosti, zlepšiť ich kritické myslenie, naučiť ich selektovať informácie a vedieť prezentovať vlastný názor. Poznať a vedieť rozpoznať tipy či triky, ktoré používajú média pri šírení informácií. Vedieť sa zorientovať v zdrojoch informácií a pochopiť význam médií a ich vplyv na tvorbu spoločenského názoru. Získať kompetencie a osvojiť si metódy, ktoré sa využívajú v médiách. Samostatne viesť aktivity a zdieľať vlastné skúsenosti týkajúce sa vplyvu médií.

Partneri:

Vidiecka asociácia mládeže – Slovensko
Centrum voľného času Stará Ľubovňa – Slovensko
RADKA z. s  - Česká republika

Účastníci:

Mládež a mladí ľudia, aktívny dobrovoľníci z organizácií, ktoré pracujú s mládežou. Tiež ľudia zo znevýhodnených skupín. 

Vyhodnotenie projektu:

V dňoch 22.7.-26.7.2021 občianske združenie Vidiecka asociácia mládeže v spolupráci s CVČ Stará Ľubovňa a RADKA Kadaň zrealizovali medzinárodné stretnutie mladých ľudí, ktorého cieľom bolo

- ukázať širokú škálu médií ako ovplyvňujú náš obraz sveta a spôsobujú neustále rastúci vplyv na dianie v celej spoločnosti. Spolu s našimi partnermi z Čiech sme diskutovali, prezentovali názory, porovnávali plusy a mínusy médií.

- zoznámiť sa so spôsobmi, ako rozpoznať triky, ktoré používajú média pri tvorbe správ, poukázali sme na prepojenie mediálnej gramotnosti a kritického myslenia.

- pochopiť význam mediálnej gramotnosti, selektovať informácie, vedieť prezentovať vlastný názor, rozlíšiť hoax od pravdivých a overených informácii. vedieť rozpoznať tipy či triky, ktoré používajú média pri šírení informácii.

- vedieť sa zorientovať v zdrojoch informácii a vedieť rozpoznať vplyv médií na tvorbu spoločenského názoru.

- porozumieť systému ako média, ktoré využívame vo voľnom čase, škole ovplyvňujú život ľudí, ich názory, myšlienky a prejavy.

 

Ďakujeme za stretnutie a školiaci vstup Janko Samatna z organizácie CeNef Prešov a Maja Pavlíková  televízia JoJ

 

Pozdrav od Maji Pavlíkovej :

Ahojte decká. Volám sa Maja  Pavlíková a som redaktorkou spravodajstva televízie JOJ. Srdečne Vás pozdravujem z výroby reportáže  z Vysokých Tatier. Dnes konkrétne o tom,  prečo sa slovenskí turisti rozhodli tráviť dovolenku práve vo Vysokých Tatrách. Lebo tento rok tvoria vysoké percento návštevníkov. Pýtate sa ako získavam informácie pre spravodajstvo? Mnohé zdroje prezradiť nemôžem, avšak mi veľmi často píšu ľudia cez sociálne siete a mnohých problémoch,  ktoré ich trápia. Veľa tém si nájdem sama tým,  že pozorujem veľa čítam premýšľam, čo by bolo zaujímavé. Samozrejme vždy je to iba môj nápad môj námet, ktorý potom odprezentujem vedúcemu vydania v novinách a ten rozhodne či sa táto reportáž hodí do konceptu spravodajstva alebo nie. Moja práca je náročná hlavne časovo, veď ak by nebola tak to by som bola celý čas s Vami. Je to vždy tak, že vôbec netušíme, ako bude vyzerať náš nasledujúci deň a častokrát ani netušíme, ako bude vyzerať daný deň, ktorý máme. Vždy sa to mení, niekedy z minúty na minútu. Ale aj napriek tomu, by som nechcela robiť nič iné. Je to síce 24 hodinová pohotovosť na mobilnom telefóne ale práve preto, že je to takéto zaujímavé vždy iné Dobrodružné tak práve preto ma táto práca baví. Veľmi dobre si pamätám mládežnícku výmenu v Taliansku mám na ňu krásne spomienky, bolo to veľmi veselé nakrúcanie a výborná skúsenosť s mladými ľuďmi. Podľa mňa je super na týchto výmenách práve to, že si nájdete kopec kamarátov, dozviete sa veľmi veľa informácií o tom, ako sa žije v inom štáte. Takže,  ak by som bola študentom, tak určite by som tieto výmeny absolvovala tak často, ako by sa dalo. Ja verím, že aj vám sa u nás na Slovensku veľmi páčilo a ktovie možno medzi vami sedia budúci žurnalisti. Ja túto prácu vrelo odporúčam každému, kto má rád adrenalín, je kreatívny a má obrovskú chuť pracovať v teréne, častokrát v noci, v zime, v snehovej fujavici a pri mnohých ďalších náročných situáciách.

Maja Pavlíková

K stiahnutiu

© 2024 | Centrum voľného času | Mapa stránok  |  RSS | Ochrana osobných údajov | Valid HTML 5! Valid CSS 3!
  • toplist