Lena Herzig - Germany

 Ahoj! I am Lena Herzig, I am 19 years old and the question I heard here the most was „Why did you choose Slovakia and even Stara Lubovna ?!“.
Well, after finnishing high school I wanted to have a break from learning for test and exams. So I decided for an EVS.
I knew completely NOTHING about Slovakia. For me it was a country far, far in the east that allready belongs to the Balkan states (fu, I was so wrong...!). And thats why I decided to go here – to explore a totally unknown country for me.
And I was so surprised, because like in Slovakia is in most ways as „normal“ as in Germany. But nevertheless a lot of things changed here for me : From living with many people to living completely alone, learning a new language, new traditions, food, get to know new cultures and people, etc...
In cvč I taught German lessons and English conversation and took part in some events and the dance-gymnastic group. During my free time I went biking, swimming and hiking. I travelled to many nice places and met other international volunteers.
My EVS in Stara Lubovna was a sometimes difficult but great experience ana I found a lot of friends here.

Ahoj! Ja som Lena Herzig a mám 19 rokov. Otázka, ktorá bola uvedená na mňa často, bola : „Prečo si si vybrala Slovensko a dokonca Starú ľubovnu ?!“.
Nuž, po skončaní gymnásia som chcela prestávku od učenia. Tak som sa rozhodnula pre Europsku dobrovoľnícku službu.
Nevedela som vôbes nič o Slovensku. Pre mňa Slovensko bola krajna daleko, daleko v východe, ta sa služi k Balkanu. :D A to je to, prečo somsa vybrala na Slovensko – abjaviť absolutne novu krajnu pre mňa. A bola som veľmi prekvapená, lebo život v Slovensku bol takisto „normalny“ ako v Nemecku. Jednako mnoho sa zmenilo pre mňa: byť spolu s mnohými ľudmi doma v Nemecku, ale byť sama v byte tu, učiť sa nový jazýk, nové tradície, jedlo, spoznať nových ľudi, kulturu, atd, ...
V Centre volneho času som pomáhala pri vyučovaní Nemčiny a Angličtiny a zúčastnila som sa sa rôznych akcii. Vo svojom voľnom čase išla som behať, bicyklovať, plavať, tancovať a na turistiku. Cestovala som do krásnych miest a stretnula som sa s dálšimi dobrovoľnikmi. Moj EVS v Starej Ľubovni bol niekedy zložitý, ale vyborne a teraz mám mnoho novych priateľov tu.

© 2024 | Centrum voľného času | SiteMap  |  RSS | Ochrana osobných údajov | Valid HTML 5! Valid CSS 3!
  • toplist